“Hayatım Futbol” Diyenler için En İyi 5 Futbol Filmi

yeni-giris-adresi-min

en-iyi-futbol-filmleri-yesil-sokak-holiganlari-min

“Hayatım Futbol” diyorsanız, mutlaka izlemeniz gereken futbol filmlerini sizler için derledik. En iyi futbol filmleri listemiz sayesinde futbolun sadece yeşil sahadan ibaret olmadığını göreceksiniz. Futbolu hayatının tam ortasına koyanlar için hazırladığımız 5 futbol filmini izlerken büyük keyif alacaksınız. En iyi futbol filmleri listemizde kült olan yapımlara yer vermeye çalıştık. Futbol kültürü başta olmak üzere ülkelerin bu oyuna olan bakış açılarını en detaylı şekilde sizlere aktaracağız. Futbol filmleri listesi çalışmamıza yorum bölümünden katkı sağlayabilirsiniz. Efsane futbol filmleri dediğiniz yapımları lütfen bizlere ulaştırın.

“Hayat fena halde futbola benzer”, “Futbol asla sadece futbol değildir” sözünü taça atmayacak en iyi futbol filmleri listemize başlıyoruz.

1- Damned United (Lanet Takım), 2009

Futbol tarihinin en ekstra teknik adamlarından olan İngiliz efsane Brian Clough’ın hayatını anlatan Damned United isimli filmi ilk sıraya koyuyoruz. Derby County ve Nottingham Forest ile yaptıkları ile tarihe geçen efsane teknik adamın hayatının işlendiği yapımda, Leeds United futbolcuları ve “kazanmak için her şey mübahtır” mantığı üzerinden olaylar işleniyor. Her futbolseverin en azından bir kez izlemesi gereken kült futbol filmini ilk sıradan tavsiye ediyoruz.

2- Green Street Hooligans (Yeşil Sokak Holiganları), 2005

Futbol filmleri ve holiganlık deyince, 2005 yılı yapımı olan Yeşil Sokak Holiganları filmini mutlaka izlemelisiniz. Taraftar kültürünü çarpıcı şekilde en iyi ortaya koyan Green Street Hooligans, Harvard Üniversitesi’nden atıldıktan hemen sonra Londra’da ablasının yanına taşınan Shannon’un futbol ve tribün kültürü ile tanışmasını konu alıyor. İngiltere’nin en holigan taraftar grubu Green Street Elite ile tanışan Shannon, kendisini tribün şiddetinin tam ortasında buluyor. Mutlaka izlemeniz gereken ve holiganizm üzerine eğilen Yeşil Sokak Holiganları filminin modası kolay kolay geçmeyeceğe benziyor.

3- Ket Felidö A Pokolban (Cehennemde İki Devre), 1961

II. Dünya Savaşı döneminde oynanan bir maçı konu alan yapım, dünya film tarihinin en unutulmazları arasında yer alıyor. Hitler’in doğum gününde kurulan Alman takımı ile Macar toplama kampının oluşturduğu takım arasındaki unutulmaz karşılaşmayı konu alan, Cehennemdeki İki Devre, 1961 yılında yapılmasına rağmen sunmuş olduğu harika görüntüler ile izleyicilerden tam not almayı başarıyor. Macar esir Zoltan Fabri’nin gerçek yaşam öyküsüne şahitlik eden film, futbolun hayatı yansıttığı ender yapımlardan.

4- Heleno (2011)

Brezilya futbol tarihinin Pele denli yetenekli isimlerden olan Heleno, öfkesini kontrol edememesinin cezasını tarih sayfalarına hayal kırıklığı olarak işledi. 1940’ların efsane isimlerinden Heleno’nun hayat hikayesini filme döken yapım, Botafogo takımının yıldızı iken yapmış olduğu bir dizi hatanın sonucunu pahalıya ödüyor. Arjantin’in efsane ekiplerinden Boca Juniors’un inanılmaz teklifini kabul etmeyen Heleno, tek hayali olan Maracana Stadyumu’nda zemine çıkabilecek mi? Mükemmel bir yaşam öyküsüne Güney Amerika’dan konuk oluyoruz.

5- Montevideo, Bog te video! (Montevideo, Tanrı Seni Korusun), 2010

Balkan futboluna dair önemli bilgiler sunan Tanrı Seni Korusun isimli film, 1930 Dünya Kupası’nda dördüncülük başarısı gösteren Yugoslavya Milli Takımı’nın başarısını işliyor. Oldukça eğlenceli futbol filmleri arasında yer alan filmde, futbol tarihinin en ateşli derbileri olan Yugoslavya kapışmalarının arka planına da şahitlik edebilirsiniz.

BONUS: Pelé: Birth of a Legend (Pele: Bir Efsanenin Doğuşu), 2016

Pele efsanesinin yükselişini anlatan 100 dakikalık unutulmaz futbol filminde, Brezilya’nın fakir mahallesinde doğan bir gencin hikayesi işleniyor. Babasına Dünya Kupası’nı kazandıracağının sözünü veren efsane Pele’nin futbol ve özel yaşamına dair birçok değerli ince detay filmde işleniyor. Brezilya futbolunda işlerin nasıl ilerlediğine dair bilgi sahibi olmak isteyen futbolseverler için belgesel özelliği de taşıyan, en iyi futbol filmleri arasında yer alan Pele: Bir Efsanenin Doğuşu filmini öneriyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*